הקץ לעבדות!

אני קוראת לסופרים, לכל הסופרים – הידועים והפחות ידועים, הוותיקים והצעירים, המצליחים והפחות מצליחים – לממש את איומיהם, להתנתק מהוצאות הספרים וליצור יחד הוצאת ספרים של סופרים, "הסופרים המאוחדים", ויחד נשלוט בכל הגורמים ונוציא לאור את ספרינו במהדורות דיגיטליות. הקץ לעבדות!

 

זוהי העצומה שהוציא היום איגוד כללי של סופרים בישראל:

חוק הספרים לא יועיל לספרות וגם לא לסופרים.

 הוויכוח על החוק, שאולי יחוקק ואולי לא, הוא הולכת שולל ואחיזת עיניים.

זהו ויכוח בין המו"לים לבין רשתות הספרים.  הוא מסיט את הדיון הציבורי מן העיקר: מצבו של הסופר.

אם  יתקבל חוק הסופרים – שיאסור להציע בהנחה ספרי מקור במשך השנתיים הראשונות להופעתם – תהיה לחנויות הספרים עילה חוקית לא להציע למכירה שורה ארוכה של ספרים איכותיים: שירה, מחזות, עיון, תרגום של ספרים מופת, שגם היום – ללא החוק  – אינם מוצעים למכירה, או מוצעים במשורה.

ומצד שני, מחברים של רבי מכר רשאים גם היום, ללא חוק הסופרים, לסרב להיכנס למבצעים.

לא רק הספרים המוצעים למכירה סובלים ממדיניות מכירות מבזה ואומללה. סובלים ממנה גם ספרי האיכות שאינם מוצעים למכירה, כיוון שלא עמדו במבחן הזילות של סוחרי הספרות הזולה.

אילו היו יוצאים לאור היום סיפורי "ספר המעשים" של עגנון,  "בכפיפה אחת", קובץ הסיפורים הראשון של עמליה כהנא כרמון, או "טבעות עשן", ספר שיריה הראשון של לאה גולדברג, הם לא היו מגיעים לחנויות  הספרים.

יצירותיהם של סופרים צעירים, קובצי סיפורים קצרים, ספרי שירה של משוררים בתחילת דרכם, אינם זוכים היום לעמוד על הדוכנים של חנויות הספרים.  

אם יתקבל  חוק הספרים, יקבל הסירוב להכניס את ספרינו לחנויות, תוקף חוקי. 

אנו מסרבים להיות סחורה בשוק הספרים.

כי בישראל של שנת 2012  מרוב ספרים לא רואים את הספרות.

סופרים את הספרים, אבל לא "סופרים" את הסופרים.

כי זילות הספרים הוא הצד השני של מטבע הזלזול בתרבות. אם חונקים את הספרות ואת הסופרים תרבותנו תתגלגל לביבים ולאשפתות.

אנו דורשים מרשתות הספרים לחדול ממדיניות המכירות המבישה, לפתוח לרווחה את חנויות הספרים לא רק לרבי-המכר, ולהקצות בכל חנות מדור מיוחד לספרי איכות של הספרות הישראלית והעברית לדורותיה.  ומהמדינה אנו מצפים שתפיץ את ספרינו, באמצעות קרן מיוחדת, לכל הספריות הציבוריות בישראל ולספריות של בתי הספר.  רק כך יצליחו שרת התרבות ושר החינוך לא לתת יד לקבורת חמור של ספרותנו.

 

אתם מוזמנים לחתום עליה.

גם אני אחתום עליה כנראה, למרות שמרוב ייאוש מהמצב ומתוך סולידריות עם חבריי, חתמתי גם על המכתב שיזם צור שיזף, והם שניהם קצת מתנגשים.

מכל מקום, אני חייבת לומר מהי תקוותי. באיזשהו אופן אשמח אם המים באמת יגיעו עד נפש, וסופרים יממשו את איומיהם ולא יוציאו יותר ספרים אצל מו"לים, כי אז אולי נוכל לעשות הוצאה  של סופרים, מעין וריאציה על "יונייטד ארטיסט" שהקימו שחקנים בהוליווד במאה שעברה, כמחאה נגד שיטת האולפנים הנוראה והנצלנית.

כבר שנים אני צועקת בעד מעבר טוטלי של שוק הספרים למהדורות דיגיטליות, שאז נוכל לחסוך את ההדפסה, הכריכה, ההפצה ורווחי חנויות הספרים, ובכך נחסוך באופן משמעותי את רוב העלויות, וסוף סוף נרוויח שכר סופרים הוגן.

ואם נעשה כמו כוכבי הוליווד בעבר, נתאגד ונפתח הוצאת ספרים של כל סופרי ישראל, לא נהיה כפופים לעבדות שכופות עלינו ההוצאות, וגם נחסוךבכך  את הרווחים שהן עושות על הגב שלנו.

אי לכך, אני קוראת לסופרים, לכל הסופרים – הידועים והפחות ידועים, הוותיקים והצעירים, המצליחים והפחות מצליחים – לממש את איומיהם, להתנתק מהוצאות הספרים וליצור יחד הוצאת ספרים של סופרים, "הסופרים המאוחדים", ויחד נשלוט בכל הגורמים ונוציא לאור את ספרינו במהדורות דיגיטליות. הקץ לעבדות!

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שירלי  ביום יוני 8, 2012 בשעה 4:14 pm

  ספרים דיגיטאליים זה נהדר, אין לי ספק שזה העתיד.

  אבל מה לגבי ספרות מתורגמת? ההוצאות בארץ מוציאות לא מעט ספרות מתורגמת, מי יטפל בבחירה, קניית הזכויות, התרגום ועריכת התרגום?

  בנוסף כקוראת אני לא בטוחה שאני רוצה לוותר על תהליך המיון והבחירה של ההוצאות, ברור שהוא מיגע ואולי גם אכזרי עבור הכותבים, וכנראה גם לא מושלם, אבל החיים קצרים מדי כדי לנסות לבדוק לבד כל ספר קיקיוני.

 • איציק ש.  ביום יוני 8, 2012 בשעה 6:37 pm

  איזה כיף לקרוא את הפוסט הזה ולהסכים איתך בכל מילה!
  אני מתכנן בחודשים הקרובים להוציא לאור את הספר הראשון שלי, (כמובן אחרי עריכה הגהה וכל מה שצריך)
  ותמיד אני נע בין ההחלטה להוציא לאור אצל הוצאה או לבד באופן דיגיטלי + הדפסה לפי דרישה.
  הפוסט שלך רק מחזק את ההחלטה שלי להיות במעמד הכי גבוה בהיררכיה של שלבי ההוצאה. ולא במעמד הנמוך. אמנם הספר יעבור הרבה שלבים עד לצאתו, אבל עם כל הכבוד לכל בעלי התפקידים האחרים – זאת היצירה שלי שהשקעתי בה המון. לא ייתכן שההוצאה תדאג לכל בורג במערכת חוץ מאיתנו היוצרים.
  סליחה על התוקפנות אבל רק בישראל זה נחשב לגיטימי לשלם עשרות אלפי שקלים להוצאה לאור רק בשביל לקבל 15% תמלוגים ליצירה שכתבת, במקום שהם ישלמו על היצירה שלך.

  רק המחשבה על האופציה הזאת שאוכל ליצור ולפרסם את יצירותיי בלי שיעשקו אותי – מחממת לי את הלב ונותנת לי הרבה השראה (שוב – כמובן לאחר שעשיתי את כל המאמצים כדי שהטקסט יהיה איכותי ומלוטש בלי רחמים).
  גם אם יהיו לי 30 קוראים לכל יצירה – לא אתלונן.
  אלו יהיו קוראים שיעריכו אותי באמת.

  • yaelisrael  ביום יוני 9, 2012 בשעה 10:35 am

   לשירלי, מה פתאום בלי מיון? מה, סופרים אינם יכולים למיין? במה עובדים רוב הסופרים? במה אני עובדת? בעריכה ולקטורה בהוצאות ספרים. אנחנו המומחים היחידים לספרות, המומחים האמיתיים, ורק אנחנו מחזיקים על גבינו הוצאות שלמות. אז מדוע שסופרים לא יתאחדו, יקימו הוצאת ספרים, יעבדו בה בכל התחומים, ירוויחו טוב יותר על עבודתם, וגם ירוויחו תמלוגים נורמליים? אין הכוונה שזו תהיה הוצאה ללא רווח, אבל בהפצה דיגיטלית נרוויח נורמלי, לעומת מה שהולך היום לכל הדברים העלוקתיים הנלווים.
   ולגבי ספרות מתורגמת, כנ"ל. גם את זה אפשר לעשות בהוצאה של סופרים. מה גם, שמצדי, שההוצאות האחרות יוציאו ספרות מתורגמת. לו יכולתי לאגד את הסופרים להוצאה כזו, הייתי עושה זו בשמחה. יש המון סופרים, כמוני, עם ניסיון רב בכל צדדי המו"לות. יכולנו לנצל זאת לטובתנו.

   • שירלי  ביום יוני 9, 2012 בשעה 12:55 pm

    בוודאי שסופרים יכולים לעסוק במו"לות, הרי לא מעט סופרים עבדו בעבר, וחלקם גם כיום, באותן הוצאות ספרים. אני תוהה במה לאורך זמן הוצאה כזו נבדלת מההוצאות הקיימות ולמה שסופרים ירצו להשקיע את מרצם במו"לות, שכנראה יש בה לא מעט חלקים מייגעים, עבור סופרים אחרים ועבור ספרות זרה.
    כאמור אין לי שום ספק שהספר האלקטרוני עשוי לשפר את המצב, אני מאד מסכימה איתך בכך. אני רק תוהה האם באמת כדאי לסופרים להקים הוצאה משלהם או עדיף שילחצו על ההוצאות הקיימות להפסיק לפחד מכניסה מקצועית ורצינית לתחום מו"לות האלקטרונית ואגב כך (אגב משמעותי הבותר) לדרוש את שיפור התנאים לסופרים.התאגדות של הסופרים למטרה זו יכולה להיות יותר פרקטית מאשר הקמת הוצאה חדשה מהיסוד.

 • אילה גארי  ביום יוני 10, 2012 בשעה 8:15 am

  יעל
  אני איתך, אבל, איך אפשר יהיה למנוע העתקה והורדות חינם של יצירותינו שיוצאו לאור רק באופן דיגיטאלי?

 • yaelisrael  ביום יוני 10, 2012 בשעה 9:05 am

  שירלי, סופרים כמוני שעובדים בכך ממילא, וישנם רבים כאלה, יוכלו לעסוק בכך בהוצאה כזו. לגבי ניהול, אפשר מלהביא מנהל, או שאולי יש סופרים שירצו להתעסק בך. תמיד יש עסקנים, כמו שאת יודעת.

  אילה, על זה צריך לחשוב, ויש בוודאי דרכים. הרי ממילא שוק הספרים יעבור דיגיטציה עוד שנים ספורות. לא נישאר עם נייר כל החיים, לא? זו רק שאלה של זמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: