מה הכנסת לפה היום, ילד מתוק שלי?

מה באמת? חטיף בוטנים. כתוב עליו שהוא מורכב משלושים אחוז חמאת בוטנים וכמה זה מצוין. ומה לגבי השומן הצמחי, ז"א, שומן הטרנס שהוא מכיל? ומה לגבי הסוכר? ושאר החומרים שמכיל המוצר המעובד הזה?
 
מה עוד אוכל הילד? מעדן חלב. בשבילו זה דני, בשבילך זה חלב, כדברי הסלוגן. כמה אפשר לשקר, כמה? הלוא כבר הוכח שהקקאו מוריד משמעותית את ספיגת החלב בדם. אז איזה חלב איזה? ומה עם הסוכר? והטעמים המלאכותיים? ומי יודע מה עוד יש בפנים?
 
מה עוד יאכל דניל'ה שלא גמר את הבננל'ה? דגני בוקר, המופצצים בסוכר ובעוד חומרים ממכרים.
 
ואז באים אנשים כמו יאיר דקל ואחרים, ומאשימים את "העם" על שהוא בולס בלי הכרה. נו, נו, נו, שמן דובון!!! אתה לא יכול לשלוט על הפה שלך, פויה, אז לא מגיע לך לחיות בינינו. אתה עולה לנו יותר מדי. אתה מגביל אותנו. אתה כתם על מפת חיינו הצחורה. את ג'וק, מגפה, קטסטרופה…
 
באמת???? תגידו, שמתם לב כמה שקלו אנשים בארץ לפני שלושים וארבעים שנה? אתם יודעים מה, אפילו לפני עשור. היו אנשים מלאים, ולא הרבה מאוד, אבל שמנים ממש, אלה המכונים אוביס, הסובלים מהשמנה מופרזת וחולנית, לא היו כלל וכלל. היום אני רואה כמה כאלה גם כאן. ובקרוב, בוודאי נדביק את אמריקה במגפת המאה.
 
וילדים שמנים? פעם היו כאן אחד למאה אולי. אצלנו בבית הספר היו חמישה שישה ילדים שמנים בכל הכיתות כולן. ותעשו חשבון, 40 ילד בכיתה, 7 כיתות בשכבה, על 8 שנות לימוד. מבין מאות הילדים בבית הספר היסודי שלי, היו כאמור ארבעה-חמישה ילדים שמנים, ועוד שמנים מתונים יחסית לילדים השמנים של היום.
 
אז מי אשם, מי? שוב תגלגלו את האשמה לצרכן המסכן שמופצץ במזון זול וממכר המגובה בטונות של פרסומות שעושות חור במוח?
 
מדוע נגע הסמים הוכר כבר לפני שנים כמלחמה לאומית, אליה מתייחסים בהתאם? האם אתם אומרים לנרקומן: "יה חתיכת מפלצת, תיקח את עצמך בידיים רכיכה ותפסיק להזריק, תפסיק להריץ שורות" ? לא, אתם נותנים לו אדולן, מרכזים מאמצים ותקציבים למרכזי גמילה, מוצאים שיטות גמילה שיקלו על הנגמל, ועוד. אתם רואים במכור לסמים אדם בסיכון, אדם חולה, שיש לסייע לו לצאת מזה. ואתם לא קוראים לו מפלצת.
 
מזון, גבירותיי ורבותיי, המזון המעובד, הטעים, המפתה, הזמין, הממכר, הזול על פי רוב, שנמכר בכל פינה, הוא בדיוק כמו הירואין וקוקאין. סכנת נפשות!!!! בתוך חמישים שנה הפך העולם המערבי לשדה גידול של אנשים בעלי משקל יתר מסוכן עד קטלני. ולמה? בגלל שיצרניות המזון ממכרות אותנו למוצריהן באמצעות עודפי סוכר, כל מיני שומני טראנס מבעיתים, תוספי טעם ממכרים, ומי יודע מה עוד.
 
מדוע מהשמן מבקשים שיסגור את הפה לבדו, שישלוט על "דחפיו המגעילים", אך לא אומרים את זה על המכור לסמים?
 
בוודאי תגידו שההשוואה דמגוגית, שאני מגזימה, בוודאי תנפנפו בדגל "חירות הפרט", "חופש הבחירה", "אחריות אישית" ושאר שטויות הפי.סי, כדי לגבות את זכותן של יצרניות המזון הגדולות להרעיל אותנו. תגידו עד מחר שהאדם השמן צריך לקחת את עצמו בידיים ולהפסיק להתבכיין. תעשו מיליוני סדרות פתטיות ודביליות בשם "לרדת בגדול". אין לזה שום משמעות. זה אידיוטי, מניפולטיבי, פופוליסטי.
 
המפלצות האמיתיות הן יצרניות המזון, וכל המערכת הקפיטליסטית שמגבה אותן באכזריות וציניות כלכלית נטולת מוסר ומצפון, שכל מטרתה לעשות עוד כמה גרושים על אנשים שמתקשים לעמוד מול המבורגר בגודל של גלגל מרכבה.
 
ומה עושות היצרניות הערמומיות? מקטינות ממדים עלק. מוסיפים לתפריט סלטים, חחחח (שרק הרטבים שלהן עתירי קלוריות יותר מהמבורגר-מרכבה), כותבות לך כמה המוצר בריא, עתיר בסיבים ורווי ויטמינים (ובאותיות פטיט רושמות שומן מוקשה חלקית, ז"א, שומן טראנס), ושאר הרמאויות ואחיזת העיניים הקטנות והגדולות, הגלויות והנסתרות, שהן עיקר שיטת המכירה והשיווק הקפיטליסטית. זה בדוק. אני מאלה שקוראים את כל אותיות הפטיט האלה ומתעצבנים על אחיזת העיניים.
 
עד מתי? עד מתי יעבדו עלינו בעיניים? עד מתי לא ייקחו אחריות קבוצתית ולאומית? עד מתי יטילו את האחריות על האדם שקונה מזון מעובד ומורעל, כי הוא זול וטעים וממכר? עד מתי ישתפו פעולה עם מנטליות הרווחים הקלים של ענקי המזון, במקום להיכנס בהם חזיתית? הלוא יצרני המזון הם כמו פושרים. רואים ילד בלי במבה ביד, יעשו הכול כדי לדחוף לו אותה.
 
ואין תוכנית לאומית. ואין חוקים נגד היצרנים. למשל, שיחייבו אותם לכתוב מה באמת יש בתוך המוצרים ויפסיקו לשקר בציניות כזו על האריזה ופרסומות. מי שלא יעשה זאת, יקבל קנס גבוה, כי זה בדיוק מה שצריך לעשות כדי להגביל את השיווק הפרוע של יצרני המזון. או שיטת הגזר: לצ'פר חברות שייצרו מזון בריא יותר.
 
מגפת ההשמנה, כפי שהעיתונות השמעטקלטע אוהבת לקרוא לה, עברה כבר מזמן את שלב המקרה הפרטי והאחריות האישית. יש להסיק מסקנות ברמה הלאומית. אומרים את זה כמה שנים, אני יודעת, ובכל זאת לא עושים כלום. למה? נו, יו נו, "בעל המאה", "הון ושלטון", כל הקלישאות העיתונאית האלה, שהן גם, מה לעשות, נכונות.
 
הראו לי חבר כנסת דלוח או שר מדולדל מידות אחד, שילחם נגד הלוביסטים של קונצרני המזון ויחוקק חוק דרקוני אמיתי נגדם. על כך אגיד: פחחחחח. ואם זה יקרה, אגיד: נו, אולי אמת הגיעו ימות המשיח.
 
אבל בעצם, למה נרחיק אל מעבה המאפליה השלטונית, כשיש "עיתונאים" עלק, שעושים למענם את העבוד
ומאשימים את השמנים במפלצתיות?
 
 
  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר (לא דקל)  ביום מאי 28, 2008 בשעה 11:37 am

  אני מסכים עם כל מה שכתבת.
  אבל משום מה את פוטרת את ההורים מאחריות.
  השווית את המזון הלא בריא לסמים. אז לכי עד הסוף עם ההשוואה: יש להתייחס להורים המפטמים את ילדיהם ברעל להורים שמספקים סמים לילדיהם!

 • יעל ישראל  ביום מאי 28, 2008 בשעה 11:47 am

  מסכימה. אבל גם הם קורבנות של שיטת השיווק האגרסיבית. וגם נורא קשה להגיד לילדים לא.

 • עופר  ביום מאי 28, 2008 בשעה 12:30 pm

  אבל בתשובתך ליאיר את פוטרת את עצמך בקלות רבה מדי.
  נכון שקשה להגיד לילדים לא. אבל צריך, בדברים מסוימים. ומזון זבל הוא ללא ספק אחד מהם.
  כתבה מעניינת מהיום בהקשר הזה:
  http://www.nytimes.com/2008/05/28/health/research/28obesity.html?scp=2&sq=obesity&st=nyt

 • מיכליקה  ביום מאי 28, 2008 בשעה 5:46 pm

  אני דווקא כן מאמינה באחריות אישית ומכירה מספיק הורים משני הסוגים: אלו שהילדים שלהם אוכלים מג'דרה ואלו שהילדים שלהם אוכלים מילקי. זה בא עם עוד תסמינים אבל אני בהחלט חושבת שעניין החינוך באופן כללי הוא ממש "מכה" אני חוששת על הילדים שלי שיגדלו בעתיד בישראל בין כל הבריונים המפונקים שבגיל שנתיים אוכלים מילקי בצהריים מחד ומרביצים לילדים אחרים וישנים במיטה של ההורים שמתמוגגים מאיזה יצירתי הילד שלהם בכל פעם שהוא משפיט אותם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: