מדוע גברים שונאים נשים

מתי לאחרונה ראיתם זוג אחים מתקוטטים? לפעמים אני מביטה באחים נצים, והשנאה שבעיניהם הורסת אותי. ווי ויי, איזה כעס, איזו איבה, איזו קנאה, איזו יריבות. 

ומהם אדם וחווה, אם לא אח בכור ואחות קטנה שנולדה לו פתאום, גונבת לו את הזרקורים ולכן הוא שונא אותה?

 

 המיתוס של אדם וחווה בגן עדן מזמן לנו את העיסוק המעניין ביותר בעניין יריבות בין אחים.
 
אדם היה בנו הבכור של אלוהים. ילד מקסים ומתוק שזכה למלוא אהבת אביו המשגיח עליו מלמעלה, נהנה ממנו, משוחח איתו ומרעיף עליו שפע של אהבה. בנוסף, משל אדם לבדו על כל הגן היפה ועל החיות המתוקות שהיו לו לחברה. יש אידיליה גדולה יותר מילד יחידני הזוכה למלוא תשומת הלב והאהבה של הוריו, ומושל על אחוזתו הקטנה?
 
ופתאום הוריו השמיימיים מביאים לו אחות! ועוד מעזים לקחת לו צלע בשביל המעשה המגונה.
 
בעיני אדם הייתה בוודאי האחות הקטנה לצנינים. עכשיו עליו להתחלק באהבת ההורים. גרוע מכך, הקטנה הזו, הממזרה המתוקה, גונבת את לב האב. חווה הייתה מעין בת זקונים, והורים נוטים לאהוב את הילד הקטן שבא מקרוב. היא הייתה קטנה יותר גם בגודל, מעודנת יותר, מתוחכמת יותר, וללא ספק מפולפלת ושנונה בהרבה מאדם. אין ספק שאלוהים נהנה מאוד מיציר כפיו החדש והתפעל מהפלא הקטן.
 
פעם אמר לי חבר: "בנות זה משהו אחר!" הוא כל כך התפעל מילדתו של חברו, כמה עדינה היא, כמה היא אחרת מהבן שלו.
 
לא אתפלא אם גם אלוהים נטה בליבו אחרי הילדה הקטנה שלו. אני יודעת כיצד אבי הלך שבי אחריי ואחרי אחותי. היינו נסיכותיו, האור בחייו. ברור לי שהוא העניק את כל אהבתו לנו, ולא לאחי.
 
שלא לדבר על הטריטוריה. באה הקטנה הממזרית הזו ומתחילה להקים בגן סדרים חדשים. שומו שמיים. וכולנו מכירים את הנטייה הנשיית להשתקע ולהתרחב בטריטוריות. רק באה, למחרת מביאה את כל הגרדרובה שלה ואת ארגז האיפור. רק מגיעה, ישר משנה סדרי עולם. אימת הרווקים! לא תגידו שזה יכול לעצבן כל דייר ותיק, שפתאום משתלטים לו על הבית?
 
מי שראה יריבות בין אחים לא ישכח זאת לעולם. אני רואה את זה המון, בקרב בני משפחתי, בקרב חברים ואפילו ברחוב. בעינינו זה טבעי, חלק מההכשרה החברתית שאנחנו עוברים כדי לחיות בחברה תחרותית.
 
אבל אדם לא היה רק הבן הבכור הראשון, הוא היה הבן הראשון בעולם! הוא לא ידע שיכולה לבוא לו צרה כזו שתגנוב את לב אביו.
 
מכאן התחילו כל הצרות. מדענים יכולים לגבות זאת בענייני הורמונים, אבל המקור לצרה מצוי פה: בהעדפת הבת הקטנה. פלא שגברים כל כך תוקפניים כלפי נשים?
 
בין אם אתם מאמינים בסיפור המקראי, ובין אם אתם רואים בו רק מיתוס, אינכם יכולים להתעלם מכך שמוצאנו הממשי או הרוחני הוא באח ואחות יריבים. לו חווה הייתה הבת הבכורה, היא בוודאי הייתה זו ששונאת את האח הקטן שנאה עזה ומנסה להרע לו.

כן, בוודאי שישנה אהבה ביו המינים, אבל ישנה גם קנאה, שנאה, איבה ותוקפנות. אך לאיבתו ותוקפנותו של הזכר לנקבה אין אח ורע, בוודאי שלא בצד השני, הנשיי. גברים משתלטים, מכים, מענים, אונסים ורוצחים נשים מקדמת דנא. נשים לא עושות זאת. אין ספק שהדבר נובע מפחד עמוק, הפחד מפני האחות הקטנה שצצה ורוצה להשתלט. כדי למנוע זאת ממנה, הקדם להשתלט עליה. שמור על זכות הבכורה שלך. אל תיתן לפספוסית להשתלט, ולו גם בכוח הזרוע.
 
אם משווים זאת ליריבות בין אחים, קל להבין מדוע האח הבכור לוקח את זה קשה יותר. הבכור היה לבדו, הוא גדל כמה שנים כבן יחיד, ופתאום עולמו מזדעזע עליו. הרי חי כמה שנים בלי קונקורציה, הוריו היו שלו בלבד, והוא לא נאלץ לחלק את אהבתם ואת הטריטוריה שלו עם עוד מישהו. ואילו האח השני נולד לתוך מצב שבו יש אח גדול, וזה העולם שהוא מכיר. לכן, כאשר אני מביטה באחים נצים, אני מבחינה תמיד שהכעס והאיבה הם קטלניים ממש בצד של האח הבכור. לא זו בלבד, פעם שמעתי הורה שמגדיר הבאת ילד שני לעולם, כ"הצבעת אי אמון בילד הבכור". אדם זכה בהצבעת אי האמון הזו מצד אלוהים.
 
אין פלא אם כן שאדם סבל יותר מקנאה, שנאה ופחד מאחותו, הרבה יותר מכפי שהיא הרגישה כלפיו. אין פלא אם כן, שהוא שואף עד היום להכחיד את אחותו הקטנה. 
 
ומה קרה אז? לא זו בלבד שאלוהים הביא לאדם קונקורנציה מרגיזה כזו שעליו להילחם בה, עוד הלך וזיווג אותם. המוקד הנורא של החטא הקדמון אינו בהכרח גילוי המין והזיון האנושי הראשון, אלא העובדה שהוא התבצע מתוך גילוי עריות.
 
אותו בן מוזנח שאיבד את מקומו ואותה בת קטנה ומועדפת צריכים פתאום להזדווג! עם כל המשיכה האסורה שישנה בין אחים היה כאן גם אלמנט נוסף: המין החל לשמש כלי מיקוח והשתלטות בין האח והאחות. עם ההריון הראשון קלט בוודאי אדם את נקודת התורפה של אחותו שהפכה למאהבת שלו: הוא ינצל את חולשתה ויתחיל להשתמש בה לטובתו.
 
ומכאן התחילה הטרגדיה שלנו. 
 
וכבר בדור הבא, הולדה הראשונה בעולם של קין והבל, שוב מנציחה היריבות בין האחים את ראשה והדבר מסתיים ברצח הראשון.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: